-
Jakie choroby wywołuje stres w pracy?
Data publikacji: 07 lipca 2014
Każda pracująca osoba miała do czynienia ze stresem w pracy. Goniące terminy, presja wyniku, niezadowalające zarobki czy współzawodnictwo, to tylko niektóre z możliwych przyczyn tego zjawiska. Rezultatem tego są nierzadko problemy ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, szczególnie jeśli stres ten jest długotrwały.
W naszym kolejnym artykule opisujemy coraz powszechniejsze zjawisko, którego doświadczają pracownicy i przedstawiamy przyczyny oraz skutki długotrwałego stresu. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby pracujące!
Czytaj więcej Oceń: -
Efekt Flynna
Data publikacji: 09 kwietnia 2015
James R. Flynn to nowozelandzki politolog, który w 1984 roku udowodnił, że iloraz inteligencji w państwach zachodnich rośnie o 3 punkty w każdym dziesięcioleciu.
Zastanawialiście się co może być przyczyną tego wzrostu i czy są może jakieś różnice pomiędzy wzrostem IQ pomiędzy kobietami i mężczyznami? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak działa nasza pamięć? / Jak poprawić pamięć?
Data publikacji: 04 kwietnia 2014
Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak trudne byłoby życie bez zdolności zapamiętywania. Warto zapoznać się z mechanizmami działania naszej pamięci, aby ucząc się w odpowiedni sposób, wykorzystywać maksimum jej możliwości. Dzięki odpowiedniemu treningowi pamięci możemy zwiększyć pojemność naszej pamięci oraz znacznie poprawić szybkość zapamiętywania.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak mózg radzi sobie z dysonansem poznawczym?
Data publikacji: 28 maja 2014
Czy kiedyś musieliście poświęcić czas na naukę nudnego przedmiotu? Czy musieliście przygotować w pracy nikomu niepotrzebny raport, którego nie znosicie przygotowywać, na prośbę nielubianego szefa? Co się dzieje wtedy w waszym mózgu, który z jednej strony uważa, że dana czynność jest nudna i nie chce jej wykonywać, ale mimo wszystko ją wykonuje? O tym piszemy w kolejnym artykule na temat jednego z ważniejszych pojęć w psychologii społecznej, tj. dysonansie poznawczym.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to są fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 05 sierpnia 2014
Czy wiecie, że mogą istnieć wspomnienia osób czy zdarzeń, które tak naprawdę nie miały miejsca? Mówi się wtedy o fałszywych wspomnieniach.
Mogą być one wywołane przez inne osoby, co niejednokrotnie było przedmiotem badań naukowych. W niektórych badaniach ich prowadzącym udało się „wszczepić” nieprawdziwe wspomnienia co piątej osobie dorosłej oraz aż 40% dzieci. Więcej na temat fałszywych wspomnień w naszych kolejnych dwóch artykułach.
Czytaj więcej Oceń: -
Na czym polega deja vu?
Data publikacji: 22 kwietnia 2014
Deja vu jest silne odczucie, że sytuacja, w której aktualnie uczestniczymy miała już miejsce w bliżej nieokreślonej przeszłości. Prawie każdy z nas doświadcza od czasu do czasu takiego stanu. Czym właściwie to tajemnicze zjawisko jest i jakie są jego przyczyny? Czy deja vu dotyka osoby z wszystkich kultur i krajów, czy może jakąś grupę częściej?
Czytaj więcej Oceń: -
Notowanie na laptopie czy na papierze - co jest bardziej efektywne?
Data publikacji: 16 czerwca 2014
Coraz częściej na salach wykładowych czy na różnego typu spotkaniach w firmach można zaobserwować osoby robiące notatki na laptopie. Część osób argumentuje, że jest to szybsza i bardziej komfortowa metoda oraz, że formatowanie tekstu w edytorze jest mniej kłopotliwe.
Czy zastanawialiście się jednak nad tym, czy są jakieś minusy prowadzenia notatek w ten sposób? Otóż z najnowszych badań wynika, że tradycyjny (ręczny) sposób sporządzania notatek jest bardziej efektywny, jeśli chodzi o zrozumienie przekazywanych treści. Dlaczego tak się dzieje? O tym w naszym kolejnym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest wielozadaniowość?
Data publikacji: 08 września 2014
Zapewne spotkaliście się z terminem "wielozadaniowość". Oznacza on zdolność do wykonywania jednocześnie wielu rzeczy. Do pewnego stopnia każdy z nas jest wielozadaniowy, w przypadku prostych czynności, jednak jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku bardziej złożonych zadań?
Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej sobie radzą z wielozadaniowością, lecz czy tak jest do końca? Czy taką zdolność można wytrenować?
Czytaj więcej Oceń: -
W jakiej temperaturze uczy się i pracuje najefektywniej?
Data publikacji: 24 lipca 2014
Jest Ci za gorąco lub za zimno? Twoje zdolności poznawcze na tym ucierpią!
W jakiej temperaturze uczy się i pracuje najefektywniej? Problem ten przeanalizował zespół holenderskich badaczy w niedawno opublikowanych badaniach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie uzyskano wyniki.
Czytaj więcej Oceń:
Najczęściej czytane