-
Na czym polega deja vu?
Data publikacji: 22 kwietnia 2014
Deja vu jest silne odczucie, że sytuacja, w której aktualnie uczestniczymy miała już miejsce w bliżej nieokreślonej przeszłości. Prawie każdy z nas doświadcza od czasu do czasu takiego stanu. Czym właściwie to tajemnicze zjawisko jest i jakie są jego przyczyny? Czy deja vu dotyka osoby z wszystkich kultur i krajów, czy może jakąś grupę częściej?
Czytaj więcej Oceń: -
Notowanie na laptopie czy na papierze - co jest bardziej efektywne?
Data publikacji: 16 czerwca 2014
Coraz częściej na salach wykładowych czy na różnego typu spotkaniach w firmach można zaobserwować osoby robiące notatki na laptopie. Część osób argumentuje, że jest to szybsza i bardziej komfortowa metoda oraz, że formatowanie tekstu w edytorze jest mniej kłopotliwe.
Czy zastanawialiście się jednak nad tym, czy są jakieś minusy prowadzenia notatek w ten sposób? Otóż z najnowszych badań wynika, że tradycyjny (ręczny) sposób sporządzania notatek jest bardziej efektywny, jeśli chodzi o zrozumienie przekazywanych treści. Dlaczego tak się dzieje? O tym w naszym kolejnym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest wielozadaniowość?
Data publikacji: 08 września 2014
Zapewne spotkaliście się z terminem "wielozadaniowość". Oznacza on zdolność do wykonywania jednocześnie wielu rzeczy. Do pewnego stopnia każdy z nas jest wielozadaniowy, w przypadku prostych czynności, jednak jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku bardziej złożonych zadań?
Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej sobie radzą z wielozadaniowością, lecz czy tak jest do końca? Czy taką zdolność można wytrenować?
Czytaj więcej Oceń: -
W jakiej temperaturze uczy się i pracuje najefektywniej?
Data publikacji: 24 lipca 2014
Jest Ci za gorąco lub za zimno? Twoje zdolności poznawcze na tym ucierpią!
W jakiej temperaturze uczy się i pracuje najefektywniej? Problem ten przeanalizował zespół holenderskich badaczy w niedawno opublikowanych badaniach. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie uzyskano wyniki.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak nie zapominać?
Data publikacji: 08 października 2014
Po tym, jak w ostatnim artykule poznaliśmy główne teorie opisujące na czym polega proces zapominania, w najnowszym przedstawiamy sposoby na to, jak nie zapominać.
Opisujemy kilka najważniejszych procesów, wpływających na to, że mamy problemy z pamięcią, oraz sposoby jak sobie z nimi poradzić i zapobiec zapominaniu.
Czytaj więcej Oceń: -
Czy warto uczyć się po nocach?
Data publikacji: 17 kwietnia 2014
Chyba każdemu zdarzyło się uczyć do późnych godzin nocnych przed ważnym egzaminem lub sprawdzianem. Problem pojawia się wtedy, gdy taka praktyka staje się codziennością. Uczniowie i studenci są często pod ogromną presją, aby uzyskiwać wysokie oceny. Wielu z nich, chcąc sprostać stawianym im wymaganiom, decyduje się na naukę do późnych godzin nocnych, poświęcając w ten sposób czas, który powinien zostać wykorzystany na sen.
Czytaj więcej Oceń: -
Czy osoby starsze rzeczywiście mają słabą pamięć?
Data publikacji: 01 kwietnia 2014
Powszechnie uważa się, że na starość pamięć pogarsza się. Pogląd ten wydaje się uzasadniony, jako że osoby starsze często skarżą się, że nie są w stanie zapamiętać nowych informacji czy nabyć nowych umiejętności. Narzekają również na problemy z przypomnieniem sobie, gdzie odłożyły różne przedmioty i co miały zrobić za chwilę.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest pamięć autobiograficzna?
Data publikacji: 29 października 2014
Pamięć dotycząca wydarzeń z własnego życia jest szczególnym rodzajem pamięci. Czy to zdarzenia z dzieciństwa czy inne wspomnienia z naszej przeszłości są istotnym składnikiem kształtującym naszą osobowość i stanowią ważną część naszych wspomnień.
W kolejnym artykule przyglądamy się bliżej pamięci autobiograficznej i wyjaśniamy czym ona jest oraz co ją odróżnia od innych rodzajów pamięci.
Czytaj więcej Oceń: -
Czym jest pamięć naocznych świadków?
Data publikacji: 14 kwietnia 2014
Prawie codziennie oglądając telewizję, czytając gazety lub też rozmawiając ze znajomymi poznajemy historie mniej lub bardziej poważnych przestępstw. Zawsze oparte są one na opowieściach świadków oraz uczestników zdarzenia. Na ile jednak ich historie są prawdziwe? Czy sposób prowadzenia przesłuchań ma wpływ na rzetelne odpamiętanie zaistniałego zdarzenia przez świadków oraz ofiary?
Czytaj więcej Oceń: -
Czym jest hipermnezja?
Data publikacji: 30 stycznia 2015
Czy wiecie, że istnieją osoby, które są w stanie przywołać bardzo szczegółowe wspomnienia ze swojego życia, nawet z odległej przeszłości? Pamiętają bardzo drobiazgowo epizody, rzeczy a nawet otoczenie, pogodę.
Są to osoby dotknięte syndromem HSAM (ang. highly superior autobiographical memory) - często określanym także mianem hipermnezji. Pamięć tych osób bywa często określana, nie bez przyczyny, pamięcią absolutną. Zapraszamy do lektury o tym interesującym, choć rzadkim, rodzaju pamięci.
Czytaj więcej Oceń:
Najczęściej czytane