-
Jak wierne są nasze wspomnienia?
Data publikacji: 03 maja 2014
Do jakiego stopnia można ufać wspomnieniom? Czy są one dokładnym odzwierciedlaniem przeszłych wydarzeń czy podlegają one pewnym modyfikacjom? Odpowiedzi na te ciekawe pytania, które dotyczą nas wszystkich, są zawarte w poniższym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak zapamiętywać liczby wielocyfrowe?
Data publikacji: 22 września 2014
W swoim życiu często mamy do czynienia z liczbami, które należy gdzieś zapisać, przechować lub zapamiętać.
Choć postęp techniczny dużo uprościł w tej materii, np. rzadko kiedy ktoś woli zapamiętać czyjś numer telefonu, zamiast go zapisać w swojej "komórce", to są sytuacje kiedy umiejętność zapamiętywania numerów się przydaje lub jest niezbędna (np. PINy). O tym jak sobie uprościć zapamiętywanie liczb, a w szczególności wielocyfrowych, przeczytacie w naszym kolejnym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Czym jest neuroplastyczność mózgu?
Data publikacji: 22 lipca 2015
Każdy człowiek – nieważne, jakimi możliwościami dysponuje, jest w stanie poprzez ćwiczenia rozwinąć swój mózg. W taki sam sposób jak buduje mięśnie i ćwiczy sprawność ciała.
Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłym zjawiskiem, na którym bazują również gry BrainMax, czyli neuroplastycznością mózgu.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to są zdolności poznawcze?
Data publikacji: 04 kwietnia 2014
Każdy z nas posiada bardzo wiele zdolności poznawczych, elementarnych oraz złożonych. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie komunikować się z innymi, poznawać otoczenie czy wykonywać codzienne czynności. Warto poddać je refleksji oraz zadbać o odpowiedni rozwój i stymulacje, aby zwiększyć ich szybkość oraz efektywność.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 21 sierpnia 2014
Kontynuując temat "fałszywych wspomnień" zapoczątkowany w naszym poprzednim artykule, wyjaśniamy teraz jak mogą one powstawać.
Istnieje wiele teorii wyjaśniających to zagadnienie, których część przytaczamy. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają wspomnienia?
Data publikacji: 17 stycznia 2015
Często nieświadomie zapamiętujemy i odpamiętujemy pewne informacje czy sytuacje. Czasem pamiętamy rzeczy, których nie życzylibyśmy sobie wspominać, innym razem zapominamy kwestie istotne.
W jaki sposób działa nasz mózg? Jak przebiega proces przechowywania wspomnień? O tym w dzisiejszym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co zrobić, aby móc skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu?
Data publikacji: 19 lutego 2014
Wyobraź sobie następującą sytuację. Jest środa wieczór. Pora snu zbliża się nieuchronnie. W myślach przeglądasz sobie listę rzeczy, które musisz wykonać w tym tygodniu: przeczytać raport, napisać zaległe sprawozdanie, wypełnić wniosek o nowy paszport, zarezerwować bilety do Wiednia, kupić nową klatkę dla królika, zaplanować remont sypialni… Lista jest długa i myślisz o niej z narastającym niepokojem.
Czytaj więcej Oceń: -
Skąd się bierze deja vu?
Data publikacji: 22 kwietnia 2014
W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest zjawisko deja vu. Niniejszy tekst ma na celu wyjaśnienie mózgowych procesów oraz mechanizmów odpowiedzialnych za jego występowanie. Odnajdziemy w nim odpowiedzi na takie pytania, jak m.in. jaka jest geneza powstawania deja vu oraz jakie struktury w mózgu biorą udział w jego kształtowaniu?
Czytaj więcej Oceń: -
Jakie choroby wywołuje stres w pracy?
Data publikacji: 07 lipca 2014
Każda pracująca osoba miała do czynienia ze stresem w pracy. Goniące terminy, presja wyniku, niezadowalające zarobki czy współzawodnictwo, to tylko niektóre z możliwych przyczyn tego zjawiska. Rezultatem tego są nierzadko problemy ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, szczególnie jeśli stres ten jest długotrwały.
W naszym kolejnym artykule opisujemy coraz powszechniejsze zjawisko, którego doświadczają pracownicy i przedstawiamy przyczyny oraz skutki długotrwałego stresu. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby pracujące!
Czytaj więcej Oceń: -
Efekt Flynna
Data publikacji: 09 kwietnia 2015
James R. Flynn to nowozelandzki politolog, który w 1984 roku udowodnił, że iloraz inteligencji w państwach zachodnich rośnie o 3 punkty w każdym dziesięcioleciu.
Zastanawialiście się co może być przyczyną tego wzrostu i czy są może jakieś różnice pomiędzy wzrostem IQ pomiędzy kobietami i mężczyznami? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej Oceń:
Najczęściej czytane