-
Co to jest wielozadaniowość?
Data publikacji: 08 września 2014
Zapewne spotkaliście się z terminem "wielozadaniowość". Oznacza on zdolność do wykonywania jednocześnie wielu rzeczy. Do pewnego stopnia każdy z nas jest wielozadaniowy, w przypadku prostych czynności, jednak jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku bardziej złożonych zadań?
Powszechnie uważa się, że kobiety lepiej sobie radzą z wielozadaniowością, lecz czy tak jest do końca? Czy taką zdolność można wytrenować?
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest pamięć gatunkowa?
Data publikacji: 26 sierpnia 2014
W kolejnym artykule zapraszamy do zapoznania się z terminem "pamięć gatunkowa".
Mimo, że jest ona bardziej istotna dla zwierząt niż dla ludzi, to jest to ciekawostka, o której warto wiedzieć. Jest to swoisty prezent od naszych przodków, odpowiadający za pewne umiejętności i odruchy nawet od pierwszych godzin życia!
Czytaj więcej Oceń: -
Na czym polega amnezja dziecięca?
Data publikacji: 23 sierpnia 2014
Jak najdalej sięgacie pamięcią jeśli chodzi o Wasze dzieciństwo? Jak dokładne są te wspomnienia?
Każdy z nas przechowuje w pamięci jakieś wyrywkowe epizody z naszego początkowego okresu życia. Przeważnie jednak nie jest ich dużo, a do tego są niezbyt dokładne, jakby rozmyte. Dlaczego tak problematyczne jest przywołanie tych wspomnień i czym to jest spowodowane? O tym w naszym kolejnym artykule na temat tajemniczej "amnezji dziecięcej".
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 21 sierpnia 2014
Kontynuując temat "fałszywych wspomnień" zapoczątkowany w naszym poprzednim artykule, wyjaśniamy teraz jak mogą one powstawać.
Istnieje wiele teorii wyjaśniających to zagadnienie, których część przytaczamy. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej Oceń: -
Co to są fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 05 sierpnia 2014
Czy wiecie, że mogą istnieć wspomnienia osób czy zdarzeń, które tak naprawdę nie miały miejsca? Mówi się wtedy o fałszywych wspomnieniach.
Mogą być one wywołane przez inne osoby, co niejednokrotnie było przedmiotem badań naukowych. W niektórych badaniach ich prowadzącym udało się „wszczepić” nieprawdziwe wspomnienia co piątej osobie dorosłej oraz aż 40% dzieci. Więcej na temat fałszywych wspomnień w naszych kolejnych dwóch artykułach.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak radzić sobie ze stresem?
Data publikacji: 09 lipca 2014
Na naszym blogu poruszaliśmy już dwukrotnie tematykę stresu – omówiony został jego negatywny wpływ na ludzki organizm, ze szczególnym uwzględnieniem samego mózgu. Stan chronicznego napięcia zaburza prawidłowe funkcjonowanie ciała i ducha.
Ponieważ całkowite wyeliminowanie stresu z codziennego życia jest zadaniem niewykonalnym, warto zapoznać się z metodami pomagającymi radzić sobie z nim w różnych okolicznościach.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak mózg reaguje na stres?
Data publikacji: 08 lipca 2014
Wiemy już jak destrukcyjny wpływ na ludzki organizm wywiera długotrwały stres. Cukrzyca, choroby serca i uporczywe migreny to tylko niektóre z możliwych dolegliwości. W kolejnej części naszej serii artykułów o stresie dowiemy się jak wpływa on na strukturę i funkcjonowanie samego mózgu.
Czytaj więcej Oceń: -
Jakie choroby wywołuje stres w pracy?
Data publikacji: 07 lipca 2014
Każda pracująca osoba miała do czynienia ze stresem w pracy. Goniące terminy, presja wyniku, niezadowalające zarobki czy współzawodnictwo, to tylko niektóre z możliwych przyczyn tego zjawiska. Rezultatem tego są nierzadko problemy ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, szczególnie jeśli stres ten jest długotrwały.
W naszym kolejnym artykule opisujemy coraz powszechniejsze zjawisko, którego doświadczają pracownicy i przedstawiamy przyczyny oraz skutki długotrwałego stresu. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby pracujące!
Czytaj więcej Oceń: -
Jak zapamiętywać słowa języka obcego?
Data publikacji: 12 czerwca 2014
Jeśli uczysz się obcego języka, z pewnością nie obcy Ci jest problem z zapamiętywaniem niezrozumiałych słów. Jeszcze większa trudność występuje z utrzymaniem takiego słowa, i jego znaczenia, w pamięci przez długi okres czasu.
Jest to często spotykana bolączka, z którą można się jednak uporać i sprawić, że nauka języka obcego nie będzie sprawiała problemów. Z pomocą przychodzi nam mnemotechnika zwana jako „technika słów zastępczych”, którą przestawiamy w poniższym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest percepcja wzrokowa?
Data publikacji: 09 czerwca 2014
Po tym jak przybliżyliśmy percepcję słuchową w naszym poprzednim artykule, teraz opisujemy czym jest percepcja wzrokowa. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny w naszym życiu jest zmysł wzroku. Chcąc przybliżyć ten temat opisujemy, między innymi, czym jest pasywne postrzeganie, tzw. recepcja sensoryczna, a kiedy proces ten przybiera aktywną formę.
Czytaj więcej Oceń:
Najczęściej czytane