-
Co to są zdolności poznawcze?
Data publikacji: 04 kwietnia 2014
Każdy z nas posiada bardzo wiele zdolności poznawczych, elementarnych oraz złożonych. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie komunikować się z innymi, poznawać otoczenie czy wykonywać codzienne czynności. Warto poddać je refleksji oraz zadbać o odpowiedni rozwój i stymulacje, aby zwiększyć ich szybkość oraz efektywność.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 21 sierpnia 2014
Kontynuując temat "fałszywych wspomnień" zapoczątkowany w naszym poprzednim artykule, wyjaśniamy teraz jak mogą one powstawać.
Istnieje wiele teorii wyjaśniających to zagadnienie, których część przytaczamy. Zapraszamy do lektury!
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają wspomnienia?
Data publikacji: 17 stycznia 2015
Często nieświadomie zapamiętujemy i odpamiętujemy pewne informacje czy sytuacje. Czasem pamiętamy rzeczy, których nie życzylibyśmy sobie wspominać, innym razem zapominamy kwestie istotne.
W jaki sposób działa nasz mózg? Jak przebiega proces przechowywania wspomnień? O tym w dzisiejszym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co zrobić, aby móc skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu?
Data publikacji: 19 lutego 2014
Wyobraź sobie następującą sytuację. Jest środa wieczór. Pora snu zbliża się nieuchronnie. W myślach przeglądasz sobie listę rzeczy, które musisz wykonać w tym tygodniu: przeczytać raport, napisać zaległe sprawozdanie, wypełnić wniosek o nowy paszport, zarezerwować bilety do Wiednia, kupić nową klatkę dla królika, zaplanować remont sypialni… Lista jest długa i myślisz o niej z narastającym niepokojem.
Czytaj więcej Oceń: -
Skąd się bierze deja vu?
Data publikacji: 22 kwietnia 2014
W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest zjawisko deja vu. Niniejszy tekst ma na celu wyjaśnienie mózgowych procesów oraz mechanizmów odpowiedzialnych za jego występowanie. Odnajdziemy w nim odpowiedzi na takie pytania, jak m.in. jaka jest geneza powstawania deja vu oraz jakie struktury w mózgu biorą udział w jego kształtowaniu?
Czytaj więcej Oceń: -
Jakie choroby wywołuje stres w pracy?
Data publikacji: 07 lipca 2014
Każda pracująca osoba miała do czynienia ze stresem w pracy. Goniące terminy, presja wyniku, niezadowalające zarobki czy współzawodnictwo, to tylko niektóre z możliwych przyczyn tego zjawiska. Rezultatem tego są nierzadko problemy ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, szczególnie jeśli stres ten jest długotrwały.
W naszym kolejnym artykule opisujemy coraz powszechniejsze zjawisko, którego doświadczają pracownicy i przedstawiamy przyczyny oraz skutki długotrwałego stresu. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby pracujące!
Czytaj więcej Oceń: -
Efekt Flynna
Data publikacji: 09 kwietnia 2015
James R. Flynn to nowozelandzki politolog, który w 1984 roku udowodnił, że iloraz inteligencji w państwach zachodnich rośnie o 3 punkty w każdym dziesięcioleciu.
Zastanawialiście się co może być przyczyną tego wzrostu i czy są może jakieś różnice pomiędzy wzrostem IQ pomiędzy kobietami i mężczyznami? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak działa nasza pamięć? / Jak poprawić pamięć?
Data publikacji: 04 kwietnia 2014
Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak trudne byłoby życie bez zdolności zapamiętywania. Warto zapoznać się z mechanizmami działania naszej pamięci, aby ucząc się w odpowiedni sposób, wykorzystywać maksimum jej możliwości. Dzięki odpowiedniemu treningowi pamięci możemy zwiększyć pojemność naszej pamięci oraz znacznie poprawić szybkość zapamiętywania.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak mózg radzi sobie z dysonansem poznawczym?
Data publikacji: 28 maja 2014
Czy kiedyś musieliście poświęcić czas na naukę nudnego przedmiotu? Czy musieliście przygotować w pracy nikomu niepotrzebny raport, którego nie znosicie przygotowywać, na prośbę nielubianego szefa? Co się dzieje wtedy w waszym mózgu, który z jednej strony uważa, że dana czynność jest nudna i nie chce jej wykonywać, ale mimo wszystko ją wykonuje? O tym piszemy w kolejnym artykule na temat jednego z ważniejszych pojęć w psychologii społecznej, tj. dysonansie poznawczym.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to są fałszywe wspomnienia?
Data publikacji: 05 sierpnia 2014
Czy wiecie, że mogą istnieć wspomnienia osób czy zdarzeń, które tak naprawdę nie miały miejsca? Mówi się wtedy o fałszywych wspomnieniach.
Mogą być one wywołane przez inne osoby, co niejednokrotnie było przedmiotem badań naukowych. W niektórych badaniach ich prowadzącym udało się „wszczepić” nieprawdziwe wspomnienia co piątej osobie dorosłej oraz aż 40% dzieci. Więcej na temat fałszywych wspomnień w naszych kolejnych dwóch artykułach.
Czytaj więcej Oceń:
Najczęściej czytane