-
Czym jest ADHD?
Data publikacji: 29 lipca 2015
Na przestrzeni ostatnich lat do poradni psychologiczno-pedagogicznych trafia coraz więcej dzieci z podejrzeniem zaburzeń nadpobudliwości psychoruchowej. W mediach głośno jest o przypadłości kryjącej się pod enigmatycznie brzmiącym skrótem ADHD.
Zaniepokojeni rodzice, nauczyciele i wychowawcy wysyłają swoje pociechy do lekarza czy psychologa. Na jakiej podstawie przebiega diagnoza? Jakie zachowania powinny być dla opiekunów niepokojące? O tym w poniższym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Czym jest neuroplastyczność mózgu?
Data publikacji: 22 lipca 2015
Każdy człowiek – nieważne, jakimi możliwościami dysponuje, jest w stanie poprzez ćwiczenia rozwinąć swój mózg. W taki sam sposób jak buduje mięśnie i ćwiczy sprawność ciała.
Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłym zjawiskiem, na którym bazują również gry BrainMax, czyli neuroplastycznością mózgu.
Czytaj więcej Oceń: -
Efekt Flynna
Data publikacji: 09 kwietnia 2015
James R. Flynn to nowozelandzki politolog, który w 1984 roku udowodnił, że iloraz inteligencji w państwach zachodnich rośnie o 3 punkty w każdym dziesięcioleciu.
Zastanawialiście się co może być przyczyną tego wzrostu i czy są może jakieś różnice pomiędzy wzrostem IQ pomiędzy kobietami i mężczyznami? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej Oceń: -
Kim jest mnemonista?
Data publikacji: 09 lutego 2015
Po tym jak przybliżyliśmy Wam temat osób z syndromem HSAM, nazywanym także mianem hipermnezji, teraz proponujemy zapoznanie się z kolejnym rodzajem osób z ponadprzeciętną pamięcią, nazywanych mnemonistami.
Mnemoniści lub mnemonicy, to osoby, które potrafią zapamiętać dużą ilość informacji (np. ciągi liczb, kart, itp). Istnieją teorie, według których jest to możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu różnego rodzaju mnemotechnik, jak również teorie, według których osoby te zawdzięczają to wrodzonym zdolnościom.
Czytaj więcej Oceń: -
Czym jest hipermnezja?
Data publikacji: 30 stycznia 2015
Czy wiecie, że istnieją osoby, które są w stanie przywołać bardzo szczegółowe wspomnienia ze swojego życia, nawet z odległej przeszłości? Pamiętają bardzo drobiazgowo epizody, rzeczy a nawet otoczenie, pogodę.
Są to osoby dotknięte syndromem HSAM (ang. highly superior autobiographical memory) - często określanym także mianem hipermnezji. Pamięć tych osób bywa często określana, nie bez przyczyny, pamięcią absolutną. Zapraszamy do lektury o tym interesującym, choć rzadkim, rodzaju pamięci.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak przebiega proces zapamiętywania?
Data publikacji: 19 stycznia 2015
Nierzadko zdarza się, że potrafimy sobie z łatwością odtworzyć jedynie fragment pewnych wydarzeń z przeszłości. Przykładowo, świetnie pamiętamy moment przejażdżki straszną kolejką, ale nie potrafimy przypomnieć sobie osoby, która nam wtedy towarzyszyła.
W poprzednim artykule wprowadziliśmy w złożony sposób powstawania wspomnień. W poniższym artykule opisujemy jakie zmiany muszą zajść jednak w naszym mózgu, aby materiał został przyswojony?
Czytaj więcej Oceń: -
Jak powstają wspomnienia?
Data publikacji: 17 stycznia 2015
Często nieświadomie zapamiętujemy i odpamiętujemy pewne informacje czy sytuacje. Czasem pamiętamy rzeczy, których nie życzylibyśmy sobie wspominać, innym razem zapominamy kwestie istotne.
W jaki sposób działa nasz mózg? Jak przebiega proces przechowywania wspomnień? O tym w dzisiejszym artykule.
Czytaj więcej Oceń: -
Co to jest pamięć autobiograficzna?
Data publikacji: 29 października 2014
Pamięć dotycząca wydarzeń z własnego życia jest szczególnym rodzajem pamięci. Czy to zdarzenia z dzieciństwa czy inne wspomnienia z naszej przeszłości są istotnym składnikiem kształtującym naszą osobowość i stanowią ważną część naszych wspomnień.
W kolejnym artykule przyglądamy się bliżej pamięci autobiograficznej i wyjaśniamy czym ona jest oraz co ją odróżnia od innych rodzajów pamięci.
Czytaj więcej Oceń: -
Jak nie zapominać?
Data publikacji: 08 października 2014
Po tym, jak w ostatnim artykule poznaliśmy główne teorie opisujące na czym polega proces zapominania, w najnowszym przedstawiamy sposoby na to, jak nie zapominać.
Opisujemy kilka najważniejszych procesów, wpływających na to, że mamy problemy z pamięcią, oraz sposoby jak sobie z nimi poradzić i zapobiec zapominaniu.
Czytaj więcej Oceń: -
Na czym polega zapominanie?
Data publikacji: 01 października 2014
Każdy z nas zapomniał czegoś w swoim życiu. Czy to choćby imienia nowo spotkanej osoby, czy jakichś wydarzeń ze swojego życia, czy np. części rzeczy, których uczyliśmy się w szkole lub na studiach.
Proces zapominania jest powszechnym zjawiskiem. Jednak czy zastanawialiście się na czym polega ten proces oraz jakie są główne teorie, które powstały, aby go wyjaśnić? O tym w naszym kolejnym artykule.
Czytaj więcej Oceń: