Blog

SORTOWANIE WG DATY OCENY AUTORA
 • Jak zapamiętywać liczby wielocyfrowe?

  Data publikacji: 2014-09-22 powrót

  Każdy z nas na co dzień operuje wieloma dłuższymi lub krótszymi ciągamy cyfr – numerami telefonu, loginami, hasłami czy numerami kont bankowych. Zapamiętywanie przynajmniej części z nich może być bardzo użyteczne, a nie raz, wręcz koniecznie. Nie powinniśmy bowiem nigdzie zapisywać danych dostępowych do ważnych dla nas narzędzi, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Pamiętanie numerów telefonów do osób nam bliskich może być także przydatne (np. w przypadku awarii osobistego telefonu komórkowego). Jak jednak sprawić aby zapamiętywanie ciągów liczb wielocyfrowych było łatwiejsze?

  Najważniejszą kwestią przy efektywnym zapamiętywaniu liczb jest świadomość faktu, że przyswajany materiał musi mieć dla nas znaczenie (Lorayne, 1996). Dobrym sposobem jest skojarzenie liczby, którą mamy zapamiętać z inną liczbą, którą już z jakiegoś powodu pamiętamy. Dla przykładu kupując bilet na pociąg okazuje się, że przypisano Ci siedzenie 217. Przypominasz sobie, że w drugiej klasie podstawówki (2) miałeś 17 numer w dzienniku. Dzięki takiemu skojarzeniu na pewno z łatwością zapamiętasz numer rezerwacji i nie będziesz musiał sięgać po bilet szukając przypisanego Ci miejsca.

  Pomocna może okazać się każda próba „obrobienia” cyfr. Warto podzielić ciąg na mniejsze części i próbować porównać je w jakiś sposób ze sobą (np. liczby podzielne przez 4, mniejsze/większe od siebie nawzajem itp.).

  Istnieje wiele technik, które pomagają w nadawaniu ciągom cyfr znaczenia, aby ułatwić ich zapamiętywane.  Pomocne tutaj może okazać się technika tworzenia zakładek. Polega ona na tym, że dla każdej liczby od 0 do 100 przyporządkowane są odpowiednie skojarzenia. Układając je w historyjki możliwe jest łatwe zapamiętywanie nawet najdłuższych ciągów liczb (Lorayne, 1996).

  Bardzo mały odsetek osób obdarzonych jest talentem do łatwego zapamiętywania długich ciągów wielocyfrowych. Dla większości z nas zadanie to nie jest takie proste. Warto skorzystać z dostępnych w Internecie oraz literaturze technik. Metody te są bardzo różne, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie najlepszą i najbardziej efektywną.

   

  Literatura:

  Lorayne, H., (1996). Sekrety Super Pamięci. Łódź: Wydawnictwo Ravi.

  powrót
  Magdalena Leśniak

  Magdalena Leśniak

  Oceń:
  RSS