Blog

SORTOWANIE WG DATY OCENY AUTORA
 • Jak powstają wspomnienia?

  Data publikacji: 2015-01-17 powrót

  Powszechne jest porównywanie pracy mózgu do pracy komputera. Okazuje się jednak, że umysł człowieka działa w sposób dużo bardziej złożony. W przeciwieństwie do komputera potrafi on bowiem wykonywać operacje nie tylko szeregowo, ale również równolegle. Pozwala to na odbieranie i analizowanie wielu informacji w tym samym czasie, a także wytwarzanie powiązań nabywanych części materiału między sobą oraz łączenie ich z wiadomościami otrzymanymi wcześniej. Kolejna różnica opiera się na tym, że informacje w komputerze zapisywane są w precyzyjnie określonym miejscu. Gromadzenie i przechowywanie wiadomości w mózgu odbywa się mniej systematycznie. Wspomnienia mogą bowiem zostać przywołane na wiele różnych sposobów lub w ogóle uniemożliwione może być ich odtworzenie (O’Brien, 2000).

  Informacje w mózgu rejestrowane są w rezultacie fizycznej zmiany struktury mózgu wywołanej przez powstały impuls elektryczny. Podobny impuls zostanie zainicjowany w momencie próby odtworzenia danego materiału. Największy wpływ na proces kodowania wspomnienia ma częstotliwość, z jaką neurony pulsują. Początkowo informacja „zapisywana” jest w pamięci krótkotrwałej (STM – Short Time Memory). Pozostaje w niej około 10-20 sekund. Dzięki tego rodzaju pamięci możliwe jest dokonywanie procesu myślowego. STM jest jednak silnie ograniczona, możliwe jest utrzymywanie w niej w przybliżeniu jedynie siedmiu „sztuk” informacji w postaci słów, liczb czy obrazów. Po upływie wspomnianych 10-20 sekund materiał trafia (lub nie) do pamięci długotrwałej (LTM – Long Time Memory). Wpływ na to, czy informacja zostanie zakodowana w pamięci długotrwałej ma bardzo wiele czynników (m.in. stres czy rozproszenie) (O’Brien, 2000).

  W kolejnym artykule przybliżymy, jak dokładnie przebiega proces zapamiętywania informacji .

  Bibliografia:

  O’Brien, Dominic. (2000). Sztuka zapamiętywania. Sztuka zapamiętywania Warszawa: Wydawnictwo Muza SA (przeł. Hanna Lisicka-Michalska).

  powrót
  Magdalena Leśniak

  Magdalena Leśniak

  Oceń:
  RSS