Blog

SORTOWANIE WG DATY OCENY AUTORA
 • Co to są zdolności poznawcze?

  Data publikacji: 2014-04-04 powrót

  Zastanów się, jak wygląda każdy Twój dzień. Odpoczywając w domu, jadąc do pracy czy wykonując obowiązki zawodowe odbierasz tysiące dźwięków, obrazów i zapachów. Codziennie koncentrujesz się na wykonywaniu określonych zadań, takich jak czytanie gazety, pisanie raportów, prowadzenie samochodu, gotowanie obiadu a często również wykonujesz kilka czynności równocześnie. Aktywnie komunikujesz się z innymi osobami, jesteś w stanie sobie przypomnieć zarówno wydarzenia sprzed kilku godzin, jak i te sprzed kilku lat. Za to wszystko i jeszcze więcej odpowiadają Twoje zdolności poznawcze.

  Każdy człowiek nieświadomie dysponuje wieloma elementarnymi oraz złożonymi zdolnościami poznawczymi. Dzięki elementarnym procesom poznawczym jesteśmy w stanie w szybki sposób selekcjonować tysiące napływających do nas informacji, aktywnie je interpretować, zdawać sobie sprawę z przebiegu procesów myślenia czy doznań emocjonalnych a także nadzorować oraz kontrolować własne czynności poznawcze.   Pozwalają one również na przechowywanie informacji w pamięci i późniejsze ich wykorzystywanie.

  Każdy z nas jest również w stanie wykonywać bardziej zaawansowane czynności poznawcze. Dzięki nim człowiek w procesie myślenia potrafi łączyć elementy reprezentacji świata, a w procesie rozumowania – formułowania wniosków na podstawie nabytej lub dostępnej wiedzy. Mamy również zdolność rozwiązywania problemów, a więc redukowania rozbieżności między aktualnym stanem a stanem pożądanym oraz wydawania sądów w postaci twierdzeń dotyczących pewnego stanu rzeczy. W procesie edukacji i wychowania uczymy się języka i mowy, przekazując określone znaczenia i informacje oraz wpływając na zachowania własne oraz innych osób (Nęcka, Orzechowski, Szymura, 2008).

  Wszyscy posiadamy zdolności poznawcze, wiele z czynności poznawczych wykonujemy w sposób tak automatyczny, że nie zdajemy sobie z nich sprawy. Warto poddać refleksji ich przebieg oraz korzystać z dostępnych ćwiczeń, pozwalających na poprawę swojej poznawczej sprawności i efektywności.

   

  Literatura:

  Nęcka N., Orzechowski J., Szymura B. (2008). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN

  powrót
  Magdalena Leśniak

  Magdalena Leśniak